FaunaLip

           

 Jsme malá zahrada se soukromým chovem zvířat, přístupná pro návštěvníky všeho věku a zájmových skupin.
Vzhledem ke stoupající návštěvnosti jsme se rozhodli zlepšit podmínky pro chovaná zvířata a zkulturnění zahrady pro návštěvníky.
Zkrátka chceme vytvořit co nejoptimálnější podmínky pro sbližování a kontakt člověka s přírodou.

Obecně prospěšná společnost FAUNAPARK byla založena 5.12.2011 a je zapsána v rejstříku obecně prospěšných společnostívedeném Krajským soudem v Ostravě pod spis. značkou O 1022 dne 24.1.2012.

                                                                                                                  Faunakulate

 

Pata

zobrazitOdkazFauna Park Lipov11Fauna Park Lipov14Fauna Park Lipov19Fauna Park Lipov30Fauna Park Lipov41Fauna Park Lipov51Zpet

Mariana

         

 Marianna Oranžská, celým jménem Marianna Vilemína Frederika Luisa Šarlota byla jednou z nejliberálnějších šlechtičen 19. století. Patřila k oranžsko-nasavské dynastii. Byla princeznou Spojeného království Nizozemského, sňatkem se stala princeznou pruskou.
Narodila se jako nejmladší dítě a druhá dcera krále Viléma I. a jeho manželky Vilemíny. Jejím starším bratrem byl budoucí král Vilém II. Nizozemský a princ Frederick Nizozemský. Její starší sestra Pauline zemřela již v roce 1806, další dva bratři se narodili mrtví.
Dne 14. září 1830 se Marianna provdala za svého bratrance, prince Albrechta Pruského (1809–1872). V roce 1845 Marianna svého manžela opustila a začala žít se svým milencem a osobním tajemníkem Johannesem van Rossum. Uchýlila se tehdy do obce Bílá Voda na Jesenicku. Dne 28. března 1849 bylo její manželství rozvedeno. O sedm měsíců později (30. října) na Sicílii porodila jediné dítě, jehož otcem se stal van Rossum, syna jménem Johannes Wilhelm von Reinhartshausen.
Mariana Oranžská byla známá svými charitativními aktivitami. Podporovala výstavbu škol, sirotčinců, místní evangelická, ale i katolická společenství. V Jeseníku přispěla 10 000 holandskými guldeny na stavbu evangelického kostela.

Plánek okruhu je v souboru PDF.(dole v odkaze)  Video (dole v odkaze) o Marianě Oranžské začíná na 16:32 času videa. Stanoviště  číslo 8 je na zastávce autobusu.

Pata

zobrazitOdkazVideoPDFKOZpet

Nyzn vodopadyNyzn vodopady2

zobrazitOdkazNyzn vodopady 000Nyzn vodopady 001Nyzn vodopady 002Nyzn vodopady 002Nyzn vodopady 004Nyzn vodopady 007Zpet

VysKamen

          

Vysoký kámen (691 m n. m.) Jedná se o skupinu několika skalních útvarů (mrazových srubů) v lese s výhledem do Polska k Otmuchowskému a Nyskému jezeru. Výhled ale již pomalu zarůstá stromy. Skály jsou na Vysokém kameni tvořeny plástevnými rulami, jejichž tvar se utvářel především procesem zvětrávání.

Ke skalám vedou kamenné schody, které tady prý byly již před druhou světovou válkou. Na několika místech je na vyhlídkách instalováno staré kovové zábradlí, z některých už ale není vidět skoro nic. Místo je hojně využíváno trampy a tak lesy kolem jsou až neuvěřitelně "čisté" bez klestí, je tu několik používaných ohnišť.Vysoký kámen (691 m n. m.), je to zhruba 3 km. Jedná se o skupinu několika skalních útvarů (mrazových srubů) v lese s výhledem do Polska k Otmuchowskému a Nyskému jezeru. Výhled ale již pomalu zarůstá stromy. Skály jsou na Vysokém kameni tvořeny plástevnými rulami, jejichž tvar se utvářel především procesem zvětrávání.

Ke skalám vedou kamenné schody, které tady prý byly již před druhou světovou válkou. Na několika místech je na vyhlídkách instalováno staré kovové zábradlí, z některých už ale není vidět skoro nic. Místo je hojně využíváno trampy a tak lesy kolem jsou až neuvěřitelně "čisté" bez klestí, je tu několik používaných ohnišť.

Při pohledu z vysuté a převislé skály na konci plošiny nás uchvátí nekonečná rovina polských nížin s nádhernými oky jezer Otmuchowskiego a Nyskiego. Jak v dávné minulosti, tak i v posledních letech je toto místo velice oblíbeným výletním cílem. Asi 150m východně od hlavního skaliska vidíme menší skalisko, z kterého se rovněž otevírá překrásný výhled do nížin v Polsku, a také na osadu Horní Hoštice.
Asi 400 m západně po červené značce nalezneme upravený pramen křišťálově čisté vody.  

 

Pata

zobrazitfotaVideoVysokyKamen 000VysokyKamen 001VysokyKamen 002VysokyKamen 005VysokyKamen 008VysokyKamen 010Zpet

LaSalette

                  Malá obec Travná leží kousek od česko-polských hranic v Rychlebských horách zhruba pět kilometrů nad centrem oblasti – čtyřtisícovým Javorníkem. Počet obyvatel po odsunu Němců po druhé světové válce výrazně klesl z více než čtyř set na současných zhruba 50 stálých obyvatel.
V obci se nachází kromě kostela Neposkvrněného početí Panny Marie také poutní místo zasvěcené Panně Marii La Salettské s kaplí a pramenem. Radonová voda (v okolí se v šedesátých letech těžil uran) z pramene je zázračná a jezdí si pro ni lidé z širokého okolí.
Manželka místního revírníka Veronika onemocněla v polovině devatenáctého století duševní chorobou. Slíbila, že, když se uzdraví, postaví v obci kapli zasvěcenou Panně Marii, která se v dané době zjevila v La Salettě. Po třech letech se opravdu uzdravila a začala organizovat budování dřevěné kaple. Ta poutníkům nestačila, proto byla v roce 1889 stavěna nová kamenná kaple, při jejímž budování byl objeven zázračný pramen. Prameniště je opatřeno kamennou obezdívkou s výklenkem pro sochu Panny Marie. Místo má působivou atmosféru.

Pata

zobrazitOdkazSalet1Salet2Salet3Salet4Salet5Salet6Salet7Zpet

Vyberte jazyk

csendepl